Madımak’ta yaşamını yitirenler Akdeniz’de anıldı

Törene, Akdeniz Belediye Başkanı Hoşyar Sarıyıldız, Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz, Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, Belediye Meclis üyeleri, Alevi kanaat önderleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Madımak’ta 2 Temmuz 1993 yılında gerçekleşen olayda yaşamını yitirenler için yapılan anma ve saygı duruşundan sonra gülbeng okunup, deyişler eşliğinde semah dönüldü.

Anmada bir konuşma yapan Akdeniz Belediye Başkanı Hoşyar Sarıyıldız, “Kelimelerin kifayetsiz kaldığı, sözün bittiği anlar vardır. İşte bugün tam da o anları yaşıyoruz. Bugün, bundan 31 yıl önce hepimizin gözleri önünde 33 canımızı, aydınlarımızı, bu ülkenin geleceğini gözlerimizin önünde yaktılar. Biz, Hasret Gültekin’in o güzel dizelerinde geçtiği gibi ‘Bir insan neye vermeli?’ diyor ya hani.. Bizler de ömrümüzü tam da buna adadık. Tek bir insanımızın canı yanmasın diye, çocuklarımızın, gençlerimizin, kadınların canı yanmasın diye biz buradayız. Bu acıların son bulması için buradayız. Madımak adını taşıyan parkımızda, Sivas katliamında yiten canlarımızı anıyor, anıları önünde eğiliyoruz. Benzeri olayların bir daha yaşanmaması için var gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x