“Kendimi kaybettim’ diye savunma yapan katile ağırlaştırılmış müebbet

İstanbul Kadıköy’de, 13 Ağustos 2022 tarihinde Elif Mihriban Arduç’un sahibi olduğu kafede silahla vurularak öldürülmesine ilişkin tutuklu sanık Hakan Asilkan’ın “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davada karar çıktı.

Anadolu 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Hakan Asilkan cezaevinden getirilirken, taraf avukatları da hazır bulundu.

MÜTALAADA 18 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Önceki celse açıklanan esas hakkındaki mütalaada, tutuklu sanık Hakan Asilkan’ın “haksız tahrik altında kadına karşı kasten öldürme” suçundan 18 yıla kadar hapisle, “ruhsatsız silah bulundurmak” suçundan ise 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

‘SİNİRLENDİM’ KENDİMİ KAYBETTİM’ DİYEREK KENDİNİ SAVUNDU

Duruşmada söz alan tutuklu sanık Hakan Asilkan, pişman olduğunu öne sürerek, “Herkesten daha çok üzüldüm. 17 senelik beraberliğimiz vardı. Çalışanımız Fatih’le Mihriban arasında bir şeyler olduğundan şüphelendim. Whatsapp’da hep aynı anda çevrimiçi oluyorlardı. Dükkandayken peş peşe işten çıkmaları ve bir çalışanımızın bana ‘Mihriban ile Fatih’i parkta gördük’ demesi beni şüphelendirdi. Tasarlama yoktu, ani gelişen bir şeydi. O an kendimi kaybettim, şuursuz olarak, bu olayı bilinçsiz bir şekilde gerçekleştirdim. Anlık olan bir şey. O gün onurumu kıran davranışlarda bulundu. Sinirlendim, kendimi kaybettim. Böyle bir olayı gerçekleştirmiş oldum” ifadelerini kullandı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPSE ÇARPTIRILDI

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Hakan Asilkan’ı “kadına karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Öte yandan mahkeme, sanık hakkında “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma” suçundan ise 1 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Elif Mihriban Arduç’un 13 Ağustos 2022 tarihinde sahibi olduğu kafede Hakan Asilkan tarafından silahla vurularak öldürüldüğü, Asilkan’ın emniyete giderek teslim olduğu kaydedilmişti.

İddianamede, Hakan Asilkan’ın “kasten öldürme” suçundan müebbet, “ruhsatsız silah bulundurmak” suçundan ise 3 yıla kadar hapis ile cezalandırılması talep edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x